Dzieje Gminnej Biblioteki Publicznej w Gaworzycach sięgają roku 1948.Wskazują na to pierwsze zapisy w księgach inwentarzowych. Bibliotekę powołano na mocy ,,Dekretu o Bibliotekach i opiece nad zbiorami bibliotecznymi” z dnia 17.04.1946 roku. Biblioteka stała się na ówczesne czasy ośrodkiem życia kulturalnego mieszkańców Gaworzyc. Na przestrzeni dziesięcioleci przeszła wiele zmian w związku z reformami administracyjnymi. W roku 1955 została przekształcona w Gromadzką Bibliotekę Publiczną, a w roku 1973 na Gminną Bibliotekę Publiczną. W 1948 roku księgozbiór Biblioteki wynosił 298 książek, a czytelnicy byli spragnieni książek i dostępu do nauki .Biblioteka mieściła się w budynku Gromadzkiej Rady Narodowej nr 1. W 1949 roku księgozbiór wzrósł do 440 książek ,a biblioteka została przeniesiona do dwóch małych pomieszczeń. W 1951 roku w bibliotece zaczęły swą działalność koła edukacyjne oraz rozpoczęły się kursy dla analfabetów. Zaczęto wprowadzać działania animacyjne ,a dla rolników powstały Kółka Samokształceniowe. Koniec lat siedemdziesiątych i początek lat osiemdziesiątych przyniósł kolejne zmiany. Biblioteka przeniosła się do pomieszczeń Domu Kultury.
W 1958 roku w Kłobuczynie zostaje otwarta Filia Biblioteki. Jednak w 1977 działalność Filii zostaje zawieszona .W 1989 roku rozpoczynają się przygotowania do ponownego otwarcia Filii. Ostatecznie uroczystość ma miejsce w 1991 roku.
Reforma Samorządowa z 1990 roku spowodowała zmianę statutu- w ten sposób Biblioteka w Gaworzycach stała się placówką samorządową. Od tego czasu uczestniczyła aktywnie w koloniach organizowanych przez Gminną Komisje Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Coraz częściej była zapraszana do pomocy przy organizacji imprez gminnych np. Dożynek czy Festynów.
W 1999 roku otwarto dwa stałe Punkty Biblioteczne w Dalkowie i Wierzchowicach. W roku 2000 Biblioteka zakończyła swój tułaczy los i została przeniesiona do nowego budynku szkoły Podstawowej w Gaworzycach gdzie mieści się po dziś dzień. Księgozbiór doczekał się przestrzeni, a pomieszczenia nabrały kolorów. Pozyskaliśmy wielu nowych czytelników ,a Punkty uzyskały dofinansowanie z Agencji Rolnej.
W 2012 roku w bibliotece powstała Pracownia Orange. Dzięki temu placówka została wyposażona w nowoczesny sprzęt komputerowy i multimedialny. Mieszkańcy otrzymali darmowy dostęp do internetu, a bibliotekarze rok w rok mogą korzystać ze szkoleń w stolicy.