Sierpień 2023
Zachęcamy do obejrzenia wystawy prac, które powstały w Gaworzycach podczas Pleneru Malarskiego pt. "Piękno natury powiatu polkowickiego i uroki jego architektury" organizowanego przez Centrum Kultury w Polkowicach we współpracy z GOKiB Gaworzyce. Wystawę będzie można obejrzeć od 14 do 31 sierpnia 2023 w Galerii Sztuki Formaty (pałac w Gaworzycach). Zapraszamy!
Czerwiec i lipiec 2023
Serdecznie zapraszamy na wernisaż japońskiego malarstwa tuszem Laury Wawerczak-Bojszy "SUMI-E”, który odbędzie się 23 czerwca 2023 r. o godz. 19:00 w Galerii Sztuki Formaty (Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka w Gaworzycach).
Artystka o sobie:
Nazywam się Laura Wawerczak-Bojsza, z zawodu jestem architektem krajobrazu.
Kilka lat temu, zafascynowana Japonią, podjęłam próbę zrozumienia Japonii poprzez naukę niektórych z jej licznych sztuk. W moim wypadku były to: ikebana (sztuka układania kwiatów), kanzashi (sztuka tworzenia ozdobnych szpil do włosów), kintsugi (sztuka naprawy naczyń z użyciem złota) i sumi-e.
Swoją przygodę z SUMI-E czyli japońskim malarstwem tuszem zaczęłam w 2019 roku i kontynuuję do dziś doskonaląc się pod okiem sensei Margot Toh-kou Olejniczak, dyplomowanej polsko-szwajcarskiej malarki i nauczycielki sumi-e.
Malując, zgodnie z tradycją japońską, używam tuszu prasowanego w kostce, który starannie rozcieram z wodą na specjalnym kamieniu, aż uzyskam płynną konsystencję. Tusz ten nanoszę pędzlem na papier ryżowy lub bambusowy, prostymi i oszczędnymi ruchami. Tajniki i tradycyjne techniki malarskie przekazywane są od mistrza do ucznia i nigdy nie zostały w pełni spisane. Tak jak sensei Tohun Kobayashi przekazuje je mojej nauczycielce, tak i ona przekazuje je mnie.
Na tej wystawie chciałam się z Państwem podzielić moimi pracami z ostatnich kilku lat. Zobaczą Państwo na nich tradycyjne motywy japońskie takie jak: bambusy, sosny, kwiaty wiśni (sakura) i pejzaże. To co wyróżnia sumi-e na tle innego malarstwa jest pustka. Jak zobaczą Państwo na moich pracach, tak jak w Zen człowiek może się wyzwolić się ze świata cierpienia poprzez pustkę, tak i w sumi-e obrazy wyłaniają się pustki papieru.
Maj 2023
Serdecznie zapraszamy na wernisaż ilustracji Antoniego Boka pt. "Legendy i baśnie ziemi głogowskiej", który odbędzie się 15 maja 2023 r., o godz. 19:00 w Galerii Sztuki Formaty (GOKiB w Gaworzycach).
Antoni Bok jest mieszkańcem Głogowa. Posiada średnie wykształcenie plastyczne. Uprawia wolny zawód zajmując się głównie promocją i upowszechnianiem wiedzy o dziedzictwie kulturowym Dolnego Śląska, poprzez publikacje, wykłady i upowszechnianie turystyki kulturowej. Zajmuje się także ilustracją książkową. Od 1991 r. jest związany z Towarzystwem Ziemi Głogowskiej.
Ważniejsze publikacje: „Andreas Gryphius – zarys życia i twórczości”, „Rathäuser in Niederschlesien” (współautor: H. Trierenberg), „Głogów. Portret miasta”, „Kolegiata w Głogowie. Historia Odbudowa Zabytek” (redakcja). Autor przewodników turystycznych: „Głogów i okolice”, „Związek Gmin Zagłębia Miedziowego”, „Głogów Przewodnik”. Opublikowany w 2014 r. podręcznik do nauki wiedzy o regionie „W naszej małej Ojczyźnie – gmina Grębocice” otrzymał w 2015 r. jedną z trzech nagród dla najlepszej publikacji o tematyce regionalnej na Dolnym Śląsku. A. Bok jest także tłumaczem dwóch książek wspomnieniowych niemieckich autorów: Hans-Joachim Jäschke „Szesnastolatek na wojnie”, 2015, i Gottlob S. Dietrich „Losy Głogowa podczas okupacji francuskiej 1806-1814“, 2016.
Do najważniejszych dokonań twórczych A. Bok zalicza zebranie, opracowanie literackie i zilustrowanie głogowskich legend i podań ludowych z ziemi głogowskiej. Zostały one wydane w 2007 r. oraz w r. 2018 (jako „Legendy i baśnie z ziemi głogowskiej”). Trzeci zbiór legend ukazał się w 2021 r., z ilustracjami Anny Moderskiej.
Kwiecień 2023
Marzec 2023
Edyta Wyrembska - jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zielonej Górze. Ukończyła studia teologiczne z elementami historii sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Zajmowała się zagadnieniami teologii prawosławnej, szczególnie teologią piękna Paula Evdokimova, historią i ikonografią ikony Świętej Rodziny. Uczestniczyła w sesjach i kursach pisania ikon w Polsce i w Niemczech.
Od 1995 r. prowadzi Pracownię ArtElias, której misją jest tworzenie rodzinnych, domowych kościołów w przestrzeni życia codziennego. Ikony tworzone są na zamówienie i są dedykowane konkretnej Rodzinie. Zajmuje się również renowacją obrazów i figur sakralnych.
Prywatnie matka czwórki dzieci. Wraz z mężem Piotrem, od 18 lat należą do Oazy Rodzin i prowadzą grupę kontemplacyjną „Jak Maryja" związaną z zakonem Benedyktynów. Propagują świadome życie w Bożej Obecności i nieustanną modlitwę serca jako formę modlitwy rodzinnej - gdyż pierwszą przestrzenią sakralną jest człowiek (1 Kor, 3 16-17).
Luty 2023
Michalina Drygasiewicz, absolwentka Animacji Kultury Uniwersytetu Zielonogórskiego, gdzie pod okiem Jarosława Dulęby rozpoczęła swoją fotograficzną drogę, która zaprowadziła ją do Wrocławia. Dzięki współpracy między wydziałami, mogła uczestniczyć w zjazdach i plenerach Wrocławskiej Szkoły Fotografii AFA. Od 2020r szkoli się w kierunku treningu psów, w planach ma uzyskanie dyplomu behawiorysty. „Fotografia w pewnym stopniu towarzyszyła mi na co dzień. Pewniej jednak czułam się w prowadzeniu warsztatów fotograficznych dla młodzieży, niż w robieniu zdjęć. Sama nie mogłam znaleźć sobie tego jednego, satysfakcjonującego tematu, który mogłabym ubrać w kadr. Aż do momentu, gdy w moim życiu pojawił się...pies. Nie po drodze było mi fotografować ludzi, bo wielu z nich, chce na zdjęciu wyglądać w określony sposób, często zupełnie niepodobnie do siebie. Ludzie mają kompleksy, oczekiwania, stresują się przed obiektywem – psy tego nie robią. Psy są – tu i teraz. Żadnemu psu nie przyjdzie do głowy porównywanie się do innymi, żaden nie prosi by wyszczuplić go i usunąć siwe włosy. Psy akceptują siebie. I w tym są często lepsze od Nas. Pies z dumą przyjmuje nagrody i pochwały, gdy nauczy się czegoś nowego – nie umniejsza swoich zasług. Jest wierny, ciekawy świata i nie zna próżności. Nie zbiera lajków i nie liczy serduszek – to my to robimy. Pies nie użala się nad sobą, on szuka rozwiązań. Często uczymy psy nowych rzeczy, choć to my od nich powinniśmy się uczyć bycia lepszymi ludźmi. Psy są piękne – na zewnątrz i w środku, i właśnie to piękno staram się uchwycić.
To jest mój temat. Najwspanialsze istoty na Ziemi.”
Styczeń 2023
Zapraszamy na wernisaż fotografii pt. "Młodzi duchem" z okazji 15-lecia Klubu Seniora w Gaworzycach. Wernisaż odbędzie się 13 stycznia 2023 r., o godz. 19:00 w Galerii Sztuki Formaty (GOKiB Gaworzyce). Na wystawie prezentowane będą zdjęcia wykonane przez Studio Fotografii Społecznej.