Zespół Górali Czadeckich " Dawidenka " w śpiewie i tańcach prezentuje bukowiński folklor.
"Dawidenka" z Koźlic, to zespół wyjątkowy, który jest wizytówką nie tylko gminy Gaworzyce, ale również Powiatu Polkowickiego.
Po raz pierwszy wystąpił w 1985r. w Koźlicach, prezentując m.in. taniec ludowy dawidenka, od którego wziął swoją nazwę. Przodkowie członków zespołu przybyli do Polski z Bukowiny na pograniczu Ukrainy i Rumunii znad rzeki Seret. Najstarsi członkowie tej wielopokoleniowej grupy urodzili się w Tereblaczu na Bukowinie Północnej. Osoby te przywiozły ze sobą tradycyjne obrzędy darcia pierza, pieczenia chleba, wesela i inne. Przekazywali swoje zwyczaje z pokolenia na pokolenie. Tradycje rodzinnej wsi kultywują w śpiewie i tańcach, a także w formie widowisk folklorystycznych ukazujących zwyczaje i obrzędy ludowe. Zespół sam opracowywuje choreografię do tańców czerpiąc ją z tradycji bukowińskich. Część strojów to oryginały przywiezione z Bukowiny.
Zespół folklorystyczny „Dawidenka” zaliczana jest do czołowych zespołów folklorystycznych województwa dolnośląskiego. Początkowo pod kierunkiem pani Marii Rokaszewicz, obecnie Emilii Maślak, działa już od 1985 roku. Obecnie kierownikiem zespołu jest Emilia Maślak.W swoim programie prezentuje piosenki i tańce bukowińskie.
Licznie nagradzany i wyróżniany. Wielokrotny laureat Regionalnego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych w Legnicy, zdobywca dwóch "Brązowych Serc" na Festiwalu Górali Polskich w Żywcu. Na Europejskiej Biesiadzie Weselnej w Węgrowie zdobył III miejsce. "Dawidenka" corocznie uczestniczy w ,,Bukowińskich Spotkaniach", organizowanych w Jastrowiu. Zespół folklorystyczny „Dawidenka” został doceniony także poza granicami naszego kraju. Otrzymywał zaproszenia i występował w Rumunii, na Węgrzech, Litwie i Ukrainie. Dla zespołu jest to szczególne wyróżnienie artystyczne, gdyż ich twórczość wyszła poza granice regionalne. Folklor, który zespół tworzy cieszy się uznaniem innych narodowości.
Zespół folklorystyczny „Dawidenka” z Koźlic został powołany do kultywowania tradycji bukowińskiej. Prezentuje repertuar muzyczny, wokalny oraz taneczny jak również obrzędy na wsi bukowińskiej. Z biegiem czasu zaczął się znacznie rozszerzać repertuar. Pojawiły się pieśni patriotyczne, religijne i inne okolicznościowe. Pozwoliło to na prezentację zespołu w szerszym zakresie na terenie najpierw województwa a potem całego kraju. Zaowocowało to nawiązaniem współpracy i przyjaźni z wieloma zespołami z terenu całego kraju.
Tańce cechuje żywiołowość, dynamika, szybkie tempo, a szczególnie swoboda i elegancja ruchu. Ich specyficzny styl, choreo-technika oraz charakterystyczny rytm i brzmienie towarzyszącej muzyki, decydują o tym, że widowisko jest porywające i niepowtarzalne.